0%

Psychedelic trance

Posted By: Radio Time out On:


Psychedelic trance (częściej psytrance) – podgatunek muzyki trance, powstały we wczesnych latach 90.

Historia

Psychedelic trance wywodzi się z muzyki elektronicznej lat osiemdziesiątych następnie rozwijanej przez wiele wpływów oraz orientalnej muzyki goa pochodzącej z prowincji położonej nad Morzem Arabskim o tej samej nazwie. W prowincji Goa organizowano masowe imprezy plażowe.

Dzięki masowemu napływowi turystów na plaże Goa, muzyka przeniosła się do innych krajów a także ewoluowała, zahaczając o wpływy etniczne (indyjskie dzwonki, bongosy, mantry itp.). Można rozróżnić wiele nurtów psychedelic trance odpowiednich do rejonów powstania. W Anglii trance jest bardziej melodyjny, a aranżacje muzyczne skomplikowane (Hallucinogen – “LSD”, Man With No Name – “Teleport”). W Izraelu z kolei trance jest prostszy, ale bardziej eksperymentalny (Astral Projection – “People Can Fly”, “Mahadeva”, MFG – “When We Dream”).

Charakterystyka

Muzyka charakteryzuje się najczęściej jednostajnym bitem granym 4×4 (choć artyści nie odbiegają od wlepiania łamanych bitów – tzw. breaktrance), przeplatanym acidowymi riffami często generowanymi na automatach Rolanda (między innymi TB-303) co nadaje muzyce kwaśne, tłuste i agresywne brzmienie. Muzyka obfituje w przeplatające się dźwięki pozornie niemające ze sobą powiązań, a stanowiących jedną całość. Producenci używają mnóstwa efektów echaprzesteru oraz chorus co nadaje muzyce bardzo przestrzenny wydźwięk.


Leave a Reply

Menu
Play Cover Track Title
Track Authors